СТЕРИЛІЗАЦІЯ СОМАТИЧНИХ БРУНЬОК ВИХІДНИХ ФОРМ САКУРИ PRUNUS SERRULATA L. ДЛЯ ВВЕДЕННЯ IN VITRO

Наведено результати досліджень з оптимізації техніки підготовлення соматичних бруньок вихідних форм сакури (Prunus serrulata L.) для введення in vitro, а також підбору стерилізатора, його концентрації, експозиції обробки та інших параметрів проведення ефективної стерилізації. Встановлено особливості застосування загальновживаних і нових стерилізаторів та підібрано оптимальні режими для ефективної стерилізації соматичних бруньок вихідних форм сакури (Prunus serrulata L.).

Доведено, що найефективнішим стерилізатором соматичних бруньок вихідних форм сакури (Prunus serrulata L.) є 15 % розчин хлораміну за експозиції 15 хвилин – 90 % стерильного матеріалу.

Ключові слова: вихідний матеріал, сакура, селекція, експлант, стерилізація, in vitro, вишня, біотехнологія, інтродукція, квітування, класифікація, морфологічні ознаки.

1. Бутенко Р.Г. Биология клеток высших растений in vitro и биотехнологии на их основе: учеб. пособие / Р.Г. Бутенко. –М.: ФБК-Пресс, 1999. – 160 с.
  2. Бутенко Р.Г. Культуры изолированных тканей и физиология морфогенеза растений / Р.Г. Бутенко. – М.: Наука, 1964. – 272 с.
  3. Катаева Н.В. Клональное микроразмножение растений / Н.В. Катаева, Р.Г. Бутенко. – М.: Наука, 1983. – 93 с.
  4. Кунах В.А. Біотехнологія лікарських рослин. Генетичні та фізіолого-біохімічні основи / В.А. Кунах. – К.: Логос, 2005. – 730 с.
  5. Опалко А.І. Використання методів біотехнології / А.І. Опалко, О.А. Опалко // Селекція плодових i овочевих культур: навч. посіб.: Ч. 1.: Загальні основи селекції городніх рослин / за ред. А.І. Опалка. – Умань: НДП «Софіївка» НАН України, 2012. – С. 201–233.
  6. Сельскохозяйственная биотехнология / В.С. Шевелуха, Е.А. Калашникова, С.В. Дегтярёв и др. – М.: Высш. школа, 1998. – 416 с.
  7. Jha T.B. Plant tissue culture: Basic and applied / T.B. Jha, B. Ghosha. – Hyderabad: Universities Press, 2005. – 206 p.
  8. Kutas E. The influence of sterilizing compounds on the yield of viable explants of Rhododendron L. (Ericaceae) / E. Kutas, L. Ogorodnik // International journal of biodiversity and conservation. – 2011. – Vol. 3, №1. – P. 24–26.
  9. Miedema P. Vegetative propagation of Beta vulgaris by leaf cuttings / P. Miedema, P.J. Groot, J.N.M. Ziudgeest // Euphytica. – 1980. – Vol. 29, № 2 – P. 425–432.
  10. Saunders W. A Flexible in vitro shoot culture propagation system for sugarbeet that includes rapid floral induction of ramets 1, 2 / J.W. Saunders // Crop science. – 1982. – Vol. 22, № 6. – P. 1102–1105.
  11. Singh M.P. Plant tissue culture / M.P. Singh, S. Kumar. – New Delhi: APH Publishing, 2009. – 286 p.
  12. Щерба І.В. Морфолого-біологічні особливості вирощування видів Prunus Serrulata LINDL. / І.В. Щерба, В.В. Поліщук // Матер. Всеукр. наук. конф. мол. вчених. – Умань, 2015. – 137 с.
PDF icon polishuk_1_2016.pdf399.17 КБ