IN VITRO REGENERATION INTRODUCTION IN DORMANCY STATE AS A WAY OF POST-ACEPTIC ADAPTATION

За використання культури тканин у розмноженні рослин дуже важливою та відповідальною є проблема їх постасептичної адаптації, тому що за посадки неадаптованого матеріалу втрати можуть становити до 100 %. Водночас, у природі відомий такий спосіб пристосування рослин для уникнення несприятливих факторів як входження рослин у стан спокою. Вивчаючи ефективність введення in vitro у стан спокою регенерантів двох філогенетично віддалених видів (Solanum tuberosum та Hosta), встановлено ефективність цього прийому. Рослини картоплі сортів Подолянка і Червона рута, що пройшли стан спокою, мали довший вегетаційний період та забезпечували вищу урожайність. У регенерантів хости сорту Паульс Глорі з розсади без кореня прижилося 37,8 % рослин, приживлюваність розсади із коренем становила 56,6 % і найбільший відсоток приживлюваності (87,2 %) становив у варіанті з рослинами, які пройшли стан спокою. Подібна закономірність встановлена й по сорту Патріот.

Таким чином, на рослинах картоплі та хости встановлено позитивний вплив введення регенерантів in vitro у стан спокою на постасептичну адаптацію.

Ключові слова: культура тканин, розсада, адаптація, Solanum tuberosum, Hosta.

1. Основи біотехнології рослин: навчальний посібник / В.В. Мацкевич, С.В. Роговський, М.Ю. Власенко, В.М. Черняк. – Біла Церква: БНАУ, 2010. – 156 с.
  2. Гиголашвили Т.С. Особенности водообмена ассимиляционной ткани Solanum в условиях in vitro/ Т.С. Гиголашвили, В.Г. Реуцкий, О.И. Родькин // Физиол. и биохим. культ. раст. – 1997. – Т.29, №6. – С. 461-467.
  3. Зеленіна Г.А. Мікроклональне розмноження та фізіологічні особливості Arnica foliosa Nutt./ Г.А. Зеленіна // Вісник Одеського національного університету. – 2004. – Т. 9, Вип. 2. – С. 63-66.
  4. Зеленіна Г.А. Морфогенез в культурi in vitro сегментів стебла та клональне мікророзмноження Arnica chamissonis Less. ssp. foliosa (Nutt.) Maguire: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. біол. наук: спец. 03.00.20 «Біотехнологія» / Г.А. Зеленіна. – Ялта, 2007. – 22 с.
  5. Зеленіна Г.А. Мікророзмноження та особливості водного обміну Arnica foliosa Nutt. / Г.А. Зеленіна // Вісник Одеського національного університету. – 2005. – Т. 10, Вип. 5. – С. 7-11.
  6. Деревинська Т.І. Проблеми і перспективи вирощування арніки на півдні України з використанням мікроклонального розмноження / Т.І. Деревинська, Г.А. Зеленіна, Н.С. Любимова // Збірн. наук. праць „Фальцфейнівські читання”. – Херсон: Терра, 2005. – Т. 1. – С. 117–118.
  7. Куперман Ф.М. Морфофизиология растений. Морфофизиологический анализ этапов органогенеза различных жизненных форм покрытосеменных растений / Ф.М. Куперман. – М.: Изд-во «Высш. школа», 1973. – 256 с.
  8. Мацкевич В.В. Удосконалені методи оздоровлення картоплі від вірусів та використання отриманого матеріалу в первинному насінництві: дис. кандидата с.-г. наук: 06.01.14 / Мацкевич В’ячеслав Вікторович. – Київ, 2004. – 153 с.
  9. Современная ботаника в 2 томах. Т 2. Глава 21. Регуляция роста и развития: гормоны растений. Глава 25. Внешние факторы и рост растений / Пер. с англ. – М.: Изд-во „Мир”, 1990. – 344 с.

PDF icon matskevich_11_2013.pdf564.52 КБ