ТРИВАЛІСТЬ ЖИТТЯ ЛЮДИНИ І БІОТЕХНОЛОГІЯ РОСЛИН

Викладено сучасні дані про тривалість життя людини, причини смертності, розглянуто чинники, що визначають тривалість життя і роль рослинних препаратів у підвищенні показника середньої тривалості життя до рівня 110-115 років. Проаналізовано стан природних джерел рослинної лікарської сировини, показано, що єдиним реальним джерелом екологічно чистої рослинної сировини є культура тканин. Узагальнено чинники, що стримують виробництво біологічно активних речовин рослинного походження в промислових масштабах (в біореакторах); підходи, які використовуються для підвищення рівня синтезу цільових продуктів і підвищення продуктивності культивованих клітин, окреслено завдання майбутніх досліджень у галузі розробки промислових біотехнологій лікарських рослин. Встановлено низку особливостей і закономірностей біосинтезу вторинних метаболітів в культурі in vitro. Розглянуто основні етапи створення клітинних штамів – продуцентів біологічно активних речовин і технології їх вирощування.

Ключові слова: тривалість життя людини, біотехнологія лікарських рослин, біологічно активні речовини рослин.

1. Тодоров И.Н. Стресс, старение и их биохимическая коррекция / И.Н. Тодоров, Г.И. Тодоров. – М.: Наука, 2003. – 479 с.
  2. Кунах В.А. Біотехнологія лікарських рослин. Генетичні та фізіолого-біохімічні основи / В.А. Кунах. – Київ: Логос, 2005. – 730 с.
  3. Продуктивность и генетическая структура клеточных популяций женьшеня Panax ginseng C.A.Mey в культуре in vitro / Кунах В.А., Можилевская Л.П., Адонин В.И., Губарь С.И. // Биотехнология. – 2003. – №3. – С. 25-35.
  4. Кунах В.А. Біотехнологія рослин для поліпшення умов життя людини / В.А. Кунах // Біотехнологія. – 2008. – Т.1, №1. – С. 101-106.
  5. Kunakh V.A. Twenty five years long stable biosynthesis of ajmaline by related hormone-independet Rauwolfia serpentina cell lines / V.A. Kunakh // Euromedica – Hannover – 2005, Hannover, 16-17 Juni 2005, International Congress and Exhibition, Programm – Abstracts. – 22 p.
  6. Biotechnology in Agriculture and Forestry. – Berlin: Springer, 1986-2017. – V. 1-70.
  7. Kunakh V.A. Somaclonal variation in Rauwolfia / V.A. Kunakh // Biotechnology in Agriculture and Forestry, V.36. Somaclonal Variation in Crop Improvement II. Ed. Y.P.S.Bajaj. – Berlin: Springer, 1996. – P. 315-332.
  8. Кунах В.А. Биосинтез изохинолиновых алкалоидов мака в природе и в культуре in vitro. 1. Мак снотворный, Papaver somniferum L. / В.А. Кунах, В.А. Кацан // Украинский биохимический журнал. – 2003. – Т. 75, №5. – С. 41-54.
  9. Кунах В.А. Биосинтез изохинолиновых алкалоидов мака в природе и в культуре in vitro. 1. Мак прицветниковый, Papaver bracteatum Lindl. / В.А. Кунах, В.А. Кацан // Украинский биохимический журнал. – 2004. – Т. 76, №5. – С. 29-44.
  10. Кунах В.А. Особенности получения и продуктивность суспензионных культур и клеточных клонов Rauwolfia serpentina Benth. in vitro / В.А. Кунах, Л.П. Можилевская, С.И. Губарь // Биотехнология. – 2001. – №4. – С. 9-21.
  11. Стабильность генома высокопродуктивных клеточных линий раувольфии змеиной при длительном выращивании in vitro / Андреев И.О., Адноф Д.М., Спиридонова Е.В., Кунах В.А. // Доповіді НАН України – 2007. – №10. – С. 147-152.
  12. Носов А.М. Регуляция синтеза вторичных соединений в культуре клеток растений / А.М. Носов // В кн.: Биология культивируемых клеток и биотехнология растений. – Москва: Наука, 1991. – С. 5-20.
  13. Кучук Н.В. Способы получения рекомбинантных фармацевтических белков в растениях / Н.В. Кучук // Вісник Українського тов-ва генетиків і селекціонерів. – 2003. – Т.1. – С. 55-61.
  14. Kunakh V.A. Evolution of cell populations in vitro: peculiarities, driving vorces, mechanisms and consequensis / V.A. Kunakh // Biopolymers and Cell. – 2013. – V. 29, N4. – P. 295-310.
  15. Tissue and organ cultures of Gentiana as potential sources of xantones and flavonoids / N.M. Drobyk, V.M. Melnyk, M.O. Twardovska // The Gentianaceae. V. 2. Biotechnology and Applications. J.J. Rybczynski et al. (eds), Berlin: Springer-Verlag, 2015. – P. 307-317.
  16. Кучук Н.В. Клеточная генетическая инженерия – трансмиссионная генетика растений / Н.В. Кучук // Цитология и генетика. – 2017. – Т. 51, №2. – С. 40-46.

PDF icon kunakh_1_2017.pdf312.75 КБ