СИСТЕМНИЙ ПІДХІД ДО РОЗРОБЛЕННЯ КОМПЛЕКСНИХ ЗАХОДІВ ЗАХИСТУ РОСЛИН ТОМАТІВ НА ОСНОВІ ВИКОРИСТАННЯ БІОТЕХНОЛОГІЧНИХ АЛЬТЕРНАТИВ

Запропоновано принципову схему системного підходу до комплексного використання біотехнологічних альтернатив та алгоритм розроблення заходів захисту рослин для біологічного вирощування томатів. Методом клітинної селекції перевірено стійкість 16 детермінантних сортів томатів української селекції до найпоширеніших збудників Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis, Pseudomonas syringae pv. tomato та Xanthomonas vesicatoria. Рекомендовано біопрепарати на основі бактерій родів Azotobacter, Bacillus, Streptomyces застосовувати для обмеження розвитку збудників бактеріального раку, чорної бактеріальної плямистості та крапчастості рослин томатів.

Ключові слова: захист рослин, біотехнологічні процеси, алгоритм розроблення.

1. Ахатов А. К. Мир томата глазами фитопатолога / А. К. Ахатов. – М.: КМК, 2010. – 288 с.
  2. Фітопатогенні бактерії. Бактеріальні хвороби рослин: монографія / Р.І. Гвоздяк, Л.А. Пасічник, Л.М. Яковлева [та ін.]; за ред. В. П. Патики. – К.: ТОВ «НВП «Інтерсервіс», 2011. – 444 с.
  3. Pseudomonas syringae pv. tomato and Xanthomonas spp. on tomato // EPPO Bulletin. – 2011. – Vol. 41. – P. 269–271.
  4. Ткаленко Г. М. Захист томатів від хвороб у закритому грунті / Г. М. Ткаленко // Агробізнес сьогодні. – 2012. – № 23. – С. 27–31.
  5. Перевидання офіційного Переліка пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні на 2010 рік. – К.: Юнівест Медіа, 2010. – 544 с.
  6. Екологічна безпека агропромислового виробництва: монографія / За науковою редакцією акад. О. І. Фурдичка, А. Л. Бойка. – К.: ТОВ ДІА, 2013. – 146 с.
  7. Perez-Garcia A. Plant protection and growth stimulation by microorganisms: biotechnological applications of Bacilli in agriculture / A. Perez-Garcia, D. Romero, A. de Vicente // Current Opinion in Biotechnology. – 2011. – Vol. 22. – P. 187–193.
  8. Kyrychenko O. V. Market analysis and microbial biopreparations creation for crop production in Ukraine / O. V. Kyrychenko // Biotechnologia Acta. – 2015. – Vol. 8, №4. – P. 40–52.
  9. Погорілий Л. В. Шляхи стабілізації та відтворення потенціалу агроекосистем / Л. В. Погорілий, В. С. Таргоня // Вісті Академії інженерних наук України. – 2003. – № 2. – С. 15–20.
  10. Діагностика фітопатогенних бактерій: методичні рекомендації / В. П. Патика, Л. А. Пасічник, Л. А. Данкевич [та ін.]; За ред. В. П. Патики. – Київ, 2014. – 76 с.
  11. Основы учения об антибиотиках: учебник. 6-е изд., перераб. и доп. / Н.С. Егоров. – М.: Изд-во МГУ; Наука, 2004. – 528 с.
  12. Біотехнологія рослин: практикум / М. Д. Мельничук, О. Л. Кляченко, Ю. В. Коломієць [та ін.]. – К.: Аграр Медіа Груп, 2012. – 120 с.
  13. Фiтозахиснi та рiстрегулювальнi властивостi метаболiтних препаратiв на основi грунтових стрептомiцетiв / Л. О. Бiлявська, В. Є. Козирицька, Ю. В. Коломiєць та ін. // Доп. НАН України. – 2015. – № 1. – С. 131–137.

PDF icon kolomietc_2_2016.pdf330.41 КБ