СЕЛЕКЦІЙНА ОЦІНКА КОЛЕКЦІЙНИХ ЗРАЗКІВ ЯЧМЕНЮ ОЗИМОГО В УМОВАХ ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ

Наведено результати багаторічних (2009-2014 рр.) досліджень понад 1000 колекційних зразків ячменю озимого різного еколого-географічного походження в умовах Миронівського інституту пшениці імені В.М. Ремесла НААН України. Виділено нові генетичні джерела для селекції за зимостійкістю, продуктивністю, стійкістю до борошнистої роси, смугастої, сітчастої, темно-бурої плямистостей, карликової іржі та вилягання. З використанням низки методик оцінки адаптивності проведено математично-статистичний аналіз урожайних даних 154 колекційних зразків за 2012-2014 рр. Виділені зразки з більш оптимальним співвідношенням продуктивності та параметрів пластичності і стабільності, які посіли вищі місця в рейтингу адаптивності сорту. Дані зразки рекомендовано використовувати для створення нового селекційного матеріалу адаптованого до умов Лісостепу України.

Ключові слова: ячмінь озимий, генетичні джерела, продуктивність, адаптивність, стійкість до хвороб, стійкість до вилягання.

1. Жученко А. А. Экологическая генетика культурных растений и проблемы агросферы (теория и практика) / А. А. Жученко. – М.: Агрорус, 2004. – Т.1-2. – 1156 с.

2. Дзюбенко Н. И. Управление и использование адаптивного потенциала зерновых культур / Н. И. Дзюбенко // Наук.-техн. бюл. Миронівського інституту пшениці імені В. М. Ремесла НААН. – 2008. – Вип 8. – С. 59-74.

3. Манзюк В. Т. Історія використання генетичних ресурсів ячменю в інституті рослинництва ім. В.Я. Юр’єва УААН / В. Т. Манзюк, В. К. Рябчун, Ю. О. Манзюк // Генетичні ресурси рослин. – 2006. – №3. – С. 87-93.

4. Кір’ян М. В. Колекція ячменю ярого Устимівської дослідної станції рослинництва – джерело господарсько цінних ознак в селекції / М. В. Кір’ян, О. Г. Іллічов // Генетичні ресурси рослин. – 2010. – № 8. – С. 126-133.

5. Іщенко В.А. Оцінка сортозразків ячменю ярого за стійкістю до хвороб в умовах Північного Степу / В.А. Іщенко, Т.В. Мостіпан, А.М. Темченко // Збірник тез Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених «Досягнення генетики, селекції і рослинництва для підвищення ефективності зерновиробництва», 18 червня 2014 р., Миронівка, 2014. – С. 26.

6. Improved frost tolerance and winter survival in winter barley (Hordeum vulgareL.) by in vitro selection of proline overaccumulating lines / [H. Tantau, Ch. Balko, B. Brettschneider, et. al.] // Euphytica. – 2004. – V. 139. – P.19–32.

7. Tsvetkov St. M. Genetic sources with high cold resistance in breeding of poly-rowed barley (Hordeum sativum jess., ssp. vulgare): I. Cold resistance in F1 / St. M. Tsvetkov, K. St. Tsvetkov and T. Petrova // Bulgarian Journal of Agricultural Science. – 2007. – V. 13. – P. 39-43.

8. Using genetics to advance breeding: the winter barley example / [T.H.Chen, P.M. Hayes, J.S. Skinner, P. Szücs] // Cereal science and technology for feeding ten billion people: genomics era and beyond. – Zaragoza: Ciheam / Irta, 2008. – P. 193-195.

9. Доспехов Б.А. Методика полевого опыта / Б.А. Доспехов. – М.: Колос, 1985. – 315 с.

10. Методические указания по изучению мировой коллекции ячменя и овса. – М.: Колос, 1981. – 34 с.

11. Методы селекции и оценки устойчивости пшеницы и ячменя к болезням в странах-членах СЭВ / Л. Бабаянц, А. Мештерхази, Ф. Вехтер и др. – Прага, 1988. – 321 с.

12. Гудзенко В.М. Вихідний матеріал для селекції ячменю ярого на продуктивність та адаптивність у Лісостепу України: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня кандидата с.-г. наук: спеціальність 06.01.05 «Селекція і насінництво» / В.М. Гудзенко. – Київ, 2012. – 24 с.

13. Хангильдин В. В. Гомеостатичность и адаптивность сортов озимой пшеницы / В. В. Хангильдин, Н. А. Литвиненко // Науч.-техн. бюл. ВСГИ. – 1981. – Вып. 1 (39). – С.8-14.

14. Кильчевский А. В. Метод оценки адапивной способности и стабильности генотипов, диференцирующей способности среды. Сообщение I. Обоснование метода / А. В. Кильчевский, Л. В. Хотылева // Генетика. – 1985. – Т. XXI. – № 9. – С. 1481-1489.

15. Снедекор Дж. У. Статистические методы в применении к исследованиям в сельском хозяйстве и биологии: Пер. с англ. В. Н. Перегудова / Дж. У. Снедекор. – М.: Сельхозиздат, 1961. – 503 с.

16. Власенко В. А. Оцінка адаптивності сортів пшениці м’якої ярої / В. А. Власенко // Сортовивчення та охорона прав на сорти рослин. – К.: Алефа, 2006. – С. 93-103.

PDF icon gudzenko_2_2014.pdf372.28 КБ