РОЗВИТОК ХВОРОБ ТА ПРОДУКТИВНІСТЬ СОЇ РІЗНИХ СОРТІВ ЗА ОБРОБКИ НАСІННЯ МІКРОБНИМИ ПРЕПАРАТАМИ

Встановлено, що мікробні препарати на основі бактерій Bradyrhizobium japonicum Ризобін та комплексний інокулянт, що містить додатково бактерії Bacillus megaterium, значно покращували ріст і розвиток рослин, знижували захворюваність рослин основними хворобами, стимулювали утворення кореневих бульбочок і підвищували врожайність сої.

Ефективність мікробних препаратів щодо альтернаріозу і пероноспорозу сої була на рівні дії хімічного препарату Максим XL 035 FS, а від бактеріозу – в середньому на 8-12 % вище.

Завдяки бактеризації насіння, урожай сої збільшився на сортах Медея, Моравія і Медісон в середньому на 96, 46 і 39 % порівняно з контролем.

Високий захисний і господарський ефект досягався також при застосуванні комбінованої обробки з використанням хімічного протруйника та біологічного препарату Ризобін.

Ключові слова: соя, сорти, мікробні препарати, розвиток хвороб, утворення бульбочок, продуктивність.

1. Бабич А. О. Світові та вітчизняні тенденції розміщення виробництва і використання сої для розв’язання проблеми білка / А. О. Бабич, А. А. Бабич-Побережна //Корми і кормовиробництво. – 2012. – Вип.71. – С. 12–26.
  2. Влияние различных штаммов Rhizobium japonicum (Kircher) на урожайность сои / Р. Д. Магомедов, Н. Г. Цехмейструк, В. А. Шелякин [и др.] // Масличные культуры. Научно-техн. бюл. ВНИИ масл. культур. – 2011. – Вып. 2 (148-149). – С. 63-68.
  3. Марков І. Хвороби сої та заходи обмеження їх шкідливості / І. Марков  // Агрономія сьогодні. Здоров’я рослин: СОЯ. – ТОВ «Прес-медія», 2015. – С. 59-111.
  4. Оптимизация симбиотической деятельности бобовых культур / Источник: http://www.activestudy.info/ optimizaciya-simbioticheskoj-deyatelnosti-bobovyx-kultur/ Зооинженерный факультет МСХА.
  5. Forsberg G. Control of сereal seed-borne diseases by hot humid air seed treatment / G. Forsberg  // Doctoral thesis, Swedish University of agricultural sciences. – Uppsala, 2004. – 48 р.
  6. Harman G.E. Mechanisms of seed infection and pathogenesis / G.E. Harman // Phytopathology. – 1983. – Vol. 73(2). – P. 326-329.
  7. Толкачев Н. З. Симбиотическая азотфиксация – экологически безопасный путь повышения продуктивности земледелия / Н. З. Толкачев // Вісник ОНУ. Серія: Біологія. – Одеса, 2001. – Т. 6, Вип. 4. – С. 309-312.
  8. Дидович С. В. Биологизация технологий выращивания зернобобовых культур / С. В. Дидович, Е. Л. Щигорцова, С. Ф. Абдурашитов // Матер. VII Международной конференции «Современное состояние и перспективы развития микробиологии и биотехнологии» (Минск, 31 мая-4 июня 2010 г.). – Минск: «Беларуская навука», 2010. – С. 233-235.
  9. Шестобоева Е.В. Альтернатива химическим фунгицидам / Е.В. Шестобоева, Н.К. Шестобоев // Хранение и переработка зерна. – 2002. – С. 19-22.
  10. Алєксєєв О.О. Формування високоефективної симбіотичної системи  Bradyrhizobium japonicum – соя / О.О. Алєксєєв, В.П. Патика // Наук. зап. Терноп. нац. пед. ун-ту. Сер. Біол.  – 2014. – № 3 (60). – С. 40-43.
  11. Лысенко Н.Н. Химические и биологические препараты для управления агробиоценозом сои / Н.Н. Лысенко, Е.В. Кирсанов // АГРОXXI . – 2015, № 1-3. – С. 20-22.
  12. Кошевський І.І. Вплив інокуляції сої біологічними препаратами на розвиток грибних хвороб / І.І. Кошевський, С.І. Ляска // http://www.irbis-nbuv.gov.ua/. 2014. – С. 127-131.
  13. Методики випробування і застосування пестицидів / С.О. Трибель, Д.Д. Сігарьова, М.П. Секун, О.О. Іващенко [та ін.]. За ред. проф. С.О. Трибеля. – К.: Світ,  2001. – 448 с.
  14. Облік шкідників і хвороб сільськогосподарських культур / За ред. В.П. Омелюти. – К.: Урожай, 1986. – С. 2-15.

PDF icon mikolaevski_2_2016.pdf459.98 КБ