ОСОБЛИВОСТІ РОЗЩЕПЛЕННЯ ЗА ВИСОТОЮ У ПОТОМСТВІ САМОЗАПИЛЕНИХ РОСЛИН КОНОПЕЛЬ (НА ПРИКЛАДІ СОРТУ ЗОЛОТОНІСЬКІ 15)

У потомстві самозапилених рослин сорту однодомних конопель (Cannabis sativa L.) Золотоніські 15 спостерігали розщеплення в окремих сім’ях за висотою, що заслуговує на увагу і потребує окремого наукового розгляду. Висота стебла є дуже важливою селекційною ознакою, оскільки визначає, перш за все, урожайність стебел (соломи), позитивно корелює з технічною довжиною стебла, яка детермінує вихід довгого волокна, і розміром суцвіття, від якого залежить урожайність насіння. У F1 Золотоніські 15 у багатьох сім’ях спостерігається диференціація особин на низькорослі і високорослі рослини та лінії з різною мінливістю досліджуваної ознаки за параметрами асиметрії та ексцесу кривої емпіричного розподілу. Існує можливість створення цінних самозапилених ліній за певним рівнем ознак та їх використання в селекції на основі застосування статистичних методів оцінки мінливості та встановлення відповідності емпіричного розподілу частот генотипів теоретичному.

Ключові слова: коноплі, інбридинг, самозапилення, інбредна лінія, висота рослин, асиметрія, ексцес, селекція.

1. Бриггс Ф. Научные основы селекции растений / Бриггс Ф., Ноулз П.; пер. с англ. Л. И. Вайсфельд, Ю. И. Лашкевич ; ред., предисл. Г. В. Гуляев. – М.: Колос, 1972. – 339 с.

2. Гуляев Г. В. Селекция и семеноводство полевых культур / Г. В. Гуляев, Ю. Л. Гужов. – [3-е изд., перераб. и доп.]. – М.: Колос, 1978. – 440 с.

3. Спеціальна селекція і насінництво польових культур : [навч. посібн.] / [Рябчун Н.І., Єльніков М.І., Звягін А.Ф.] ; за ред. В.В. Кириченка. – Х., 2010. – 462 с.

4. Гуляев Г. В. Генетика / Г. В. Гуляев. – [2-е изд., перераб. и доп.]. – М.: Колос, 1977. – 360 с.

5. Шевцов И. А. Использование инбридинга у растений / И. А. Шевцов. – К.: Наукова думка, 1983. – 272 с.

6. Кандиба Н. М. Генетика: курс лекцій: [навч. посібн.] / Н. М. Кандиба. – Суми: Університетська книга, 2013. – 397 с.

7. Fruwirth C. Zur hanfzüchtung / C. Fruwirth // Ibid. – 1922. – В. 7, № 4. – Р. 340–401.

8. Горшкова Л. М. Каннабіс: [монографія] / Л. М. Горшкова. – Глухів: РВВ ГДПУ, 2008. – Ч. ІІ. – 152 с.

9. Мигаль Н. Д. Гомозиготация признака однодомности конопли инцухт-методом / Н. Д. Мигаль // Технология возделывания и обработки конопли: сб. научн. трудов. – Глухов, 1991. – С. 7–13.

10. Лайко И. М. Некоторые аспекты изучения и создания гетерозисных гибридов конопли / И. М. Лайко, В. П. Ситник, В. Г. Вировец // Селекція, технологія виробництва та первинної переробки льону і конопель: зб. наук. праць. – Глухів, 2000. – С. 88–92.

11. Каплунова Р. И. Методы селекции конопли на Синельниковской селекционно-опытной станции / Р. И. Каплунова // Вопросы селекции и семеноводства конопли и кенафа: научн.-методич. конф., 9–11 июля 1968 г. – К.: Урожай, 1971. – С. 39–49.

12. Каплунова Р. И. Использование инцухт-метода в селекции однодомной конопли / Р. И. Каплунова // Биология, возделывание и первичная обработка конопли. – Глухов, 1974. – Вып. 36. – С. 87–92.

PDF icon mishenko_11_2013.pdf302.6 КБ