ЛАНДШАФТНО-ГЕОХІМІЧНІ ФАКТОРИ ЕКОЛОГІЧНОЇ СТІЙКОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Вивчено поширення і природно-антропогенні характеристики регіональних і локальних геохімічних ландшафтів Київської області. Узагальнено особливості міграції есенційних мікроелементів та їх вплив на екологічну стійкість компонентів ландшафтів. Встановлено, що зональним ґрунтам і ґрунтоутворювальним породам властиве розсіювання, а поверхневим водам – концентрації більшості мікроелементів. Екологічними наслідками цих процесів є природне самоочищенню сільськогосподарських земель і, водночас, скорочення біологічного кругообігу речовин та послаблення гумусоутворення. Надано рекомендації щодо покращення балансу гумусу та основних поживних речовин у грунтах за визначених особливостей перерозподілу мікроелементів у агроландшафтах.

Ключові слова: геохімічні ландшафти, міграція, мікроелементи, самоочищення, агроландшафти.

1.  Єгорова Т.М. Інформаційне забезпечення системного аналізу еколого-геохімічних даних / Т.М. Єгорова // Екологія та охорона довкілля. – 2003. – №4. – С. 40-44.

2.  Єгорова Т.М. Ландшафтна екологія / Т.М. Єгорова. – Камьянець-Подільський: Вид-во ПП «Заволейко», 2009. – 195с.

3.  Перельман А.И. Геохимия ландшафтов / А.И. Перельман. – Москва: Высшая школа, 1975. – 342 с.

4.  Єгорова Т.М. Ландшафтно-геохімічна структура території України як методологічна основа еколого-геохімічних досліджень / Т.М. Єгорова // Екологія та охорона довкілля. – 2003. – №2. – С. 71-77.

5.  Морозова И.А. Геохимические ландшафты и экологическая опасность / И.А. Морозова // Прикладная геохимия. – 2000. – Вып. 1. Геохимическое картирование. – Москва: ИМГРЭ. – С.122-135.

6.  Єгорова Т.М. Еколого-геохімічні параметри природної безпеки ландшафтів України / Т.М. Єгорова // Вісник Одеського державного університету. Серія географічні та геологічні науки. – 2003. – Т. 8. Вип. 5. – С. 37-46.

7.  Добровольский В.В. География почв с основами почвоведения / Добровольский В.В. – Москва: Просвещение, 1976. – 228 с.

8.  Іваніна В.В. Баланс біогенних елементів та його регулювання в агроекосистемах лісостепу за умов біологізації землеробства / В.В. Іваніна // Агробіологія. – 2011. – Вип. 6(86). – С. 63-67.

9.  Ходаківський О.В. Місце і роль екологізації земель у забезпеченні сталого розвитку аграрного сектору / О.В. Ходаківський // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – 2009. – Вип. 63. – С. 146-149.

10.   Ракоїд О.О. Агроекологічні проблеми землекористування Київської області землеробства / О.О. Ракоїд, Я.П. Дігтяр, О.В. Крикунова // Агробіологія. – 2011. – Вип. 6(86). – С. 55–59.

11.   Розрахунок балансу гумусу і поживних речовин у землеробстві України на різних рівнях управління / С.А. Балюк, В.О. Греков, М.В. Лісовий, А.В. Комариста. – Х., 2011. – 29 с.

PDF icon egorova_11_2013.pdf343.54 КБ