Ви є тут
Визначення ефективного способу стерилізації рослинних експлантів лайма Citrus aurantifolia та сортів лимона Citrus lemon для введення в культуру in vitro
Цитрусові рослини, які вирощують у горщику, користуються незмінним попитом, однак розмноження таких рослин потребує використання зимової теплиці та декількох добре розвинених маточних рослин для отримання садивного матеріалу. Використання мікроклонального розмноження дає змогу прискорити отримання насіннєвого матеріалу, однак вимагає детального розроблення методики культивування in vitro. Метою досліджень було вивчення ефективності стерилізаційних речовин і способів стерилізації на вихід життєздатних мікропагонів рослин лайма (Citrus aurantifolia) та сортів лимона Мейєра та Ювілейний та їх ріст у культурі in vitro. Дослідження проводили на базі міжкафедральної біотехнологічної лабораторії агробіотехнологічного факультету БНАУ. Вихідним матеріалом використовували мікропагони з рослин лайма (Citrus aurantifolia) та сортів лимона (Citrus lemon) Мейєра та Ювілейний. Об’єкти дослідження обрано за різнорідністю генотипів, типом розвитку та сортовими особливостями. Особливістю культури in vitro є можливість використання для розмноження різних частин рослин. У дослідженнях використано мікропагони з брунькою. Для знешкодження екзогенної бактеріальної та грибкової мікрофлори використовували 70 % розчин етанолу С2Н5ОН, гіпохлорит натрію 5 %, 15 % розчин пероксиду водню Н2О2, сулеми (0,1) та відмивали в стерильній воді (один раз у 5–10 хв) за кількома схемами. Установлено вплив різних режимів стерилізації для отримання стерильних експлантів та введення в культуру рослин експлантів виду лайма Citrus aurantifolia та сортів лимона Мейєра і Ювілейний. Виявлено, що використання ступеневої стерилізації з використанням 2,5 % розчину гіпохлориту натрію дає високий відсоток стерильного життєздатного матеріалу – 27,7 %, що суттєво більше за інші варіанти досліду.
Ключові слова: мікропагони, лайм, стерильний матеріал, мікророзмноження, стерилізація, пероксид водню, життєздатність експлантів.
Долучення | Розмір |
---|---|
shoh_2_2020.pdf | 911.37 КБ |