ПРОДУКТИВНІСТЬ НОВИХ СОРТІВ ПШЕНИЦІ М׳ЯКОЇ ОЗИМОЇ В РІЗНИХ АГРОЕКОЛОГІЧНИХ УМОВАХ

Наведено аналіз продуктивності нових зареєстрованих сортів пшениці м׳якої озимої залежно від агроекологічних умов місць вирощування. З׳ясовано, що вони своєрідно реагують на агроекологічні умови певних зон, підзон і мікрозон. З результатів проведених досліджень випливає, що для кожного екологічного регіону необхідно добирати сорти озимої пшениці з оптимальною генетично-інформаційною програмою, яка б втілювала найбільшу кількість корисних ознак і властивостей. Основною вимогою розміщення сортів в грунтово-кліматичних зонах, підзонах, мікрозонах має бути відповідність властивостей сорту умовам природно-екологічного, агрономічного і економічного середовища у яких його вирощують та їх адаптивна спроможність. Для різних екологічних регіонів краще добирати сорти з широким гомеостазом щодо їхньої реакції на метеорологічні та агроекологічні чинники.

Ключові слова׃ пшениця озима, сорти, генетичний потенціал, урожайність, біологічні властивості, агроекологічні зони, підзони, мікрозони.

1. Біологічне рослинництво / За ред. Зінченка О.І. К.: Вища школа, 1996. 240 с.

2. Яшовський І.В. Екологічні основи добору сортів / І.В. Яшовський. За ред. В.Ф. Сайка // Наукові основи ведення зернового господарства. К.: Урожай, 1994. С. 111-120.

3. Кочмарський В.С. Селекція пшениці озимої м’якої / В.С. Кочмарський, В.В. Кириленко // Миронівський інститут пшениці імені В.М. Ремесла Національної академії аграрних наук (1912-2012). Миронівка, 2012. 816 с.

4. Жученко, А.А. Адаптивный потенциал культурных растений (эколого-генетические основы) / А.А. Жученко. Кишинев: Штиинца, 1988. 767 с.

5. Методика проведення експертизи та державного випробування сортів рослин зернових, круп’яних та зернобобових культур// Охорона прав на сорти рослин. К., 2003. №2, Ч.3. С. 6-19, 191-204.

PDF icon ulich.pdf282.52 КБ