ГОСПОДАРСЬКО-АГРОБІОЛОГІЧНА ОЦІНКА НОВИХ СОРТІВ ПШЕНИЦІ М᾽ЯКОЇ ОЗИМОЇ

Наведено результати досліджень господарсько-агрономічної оцінки, рівня продуктивності, агробіологічних й адаптивних властивостей нових сортів пшениці м᾽якої озимої. Господарсько-агробіологічна оцінка досліджуваних сортів у мінливих гідротермічних умовах клімату України свідчить про порівняно велику їх конкурентоспроможність при високих показниках рівня продуктивності та адаптивності. Підвищення врожайності в сучасних умовах відбувається переважно через підвищення їх стійкості до стресових чинників. Для максимальної реалізації генетичного потенціалу урожайності важлива адаптація сортів до конкретних агроекологічних умов. Встановлено, що тільки незначна частка сортів мають вищесередній рівень зимостійкості; значна ж частина – лише середній, який є недостатнім для успішної перезимівлі в несприятливі роки. А сорти Матрікс, Етела, Генесі, Арктіс, Ювівата 60, Фіделіус, Тонація, Сейлор, Арктіс, Матрікс, Етела, Генесі, Есперія характеризуються нижчесередньою або низькою зимостійкістю. Виявлено сорти з високим вмістом в зерні білка і клейковини.

Ключові слова: пшениця озима, сорт, урожайність, грунтово-кліматична зона, адаптивні властивості, зимостійкість, посухостійкість, якість зерна.

1. Вавилов Н.И. Теоретические основы селекции / Н.И. Вавилов. – М.: Наука, 1987. 512 с.

2. Моргун, В.В. Сорти та оптимальні системи вирощування озимої пшениці / В.В. Моргун, Є.В. Санін, В.В. Швартау // Клуб 100. – Видання 7. – Київ: Логос, 2012. – 132 с.

3. Алабушев, А.В. Сорт как фактор инновационного развития зернового производства / А.В. Алабушев // Зерновое хозяйство России. – 2011. – № 3.– С. 1– 8.

4. Литвиненко М.А. Селекційно-генетичний інститут – Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення. Відділ селекції та насінництва пшениці в 100-річній історії інституту / М. А. Литвиненко // Збірник наукових праць СГІ – НЦНС. – Вип. 20 (60). – Одеса, 2012.

5. Парахин Н.В. Значение современных сортов в повышении устойчивости и эффективности сельскохозяйственного производства / Н.В. Парахин, А.В. Амелин // Материалы Всероссийской научно-практической конференции. 12-15 июля, 2004. – Орел: Издательство Орел ГАУ, 2005. С. 94-104.

6. Сортимент озимой мягкой пшеницы для Центрального региона России с повышенным потенциалом продуктивности и качества / Сандухадзе Б.И., Кочетыгов Г.В., Рыбакова М.И. и др. // Вестник Орел ГАУ. – 2012. – №3 (36). – С. 4-8.

7. Селекційна еволюція миронівських пшениць / [Власенко В.А. [та ін]. –  Миронівка, 2012. – 330 с.

8. Ионова, Е.В. Перспективы использования адаптивного районирования и адаптивной селекции сельскохозяйственных культур (обзор) / Е.В. Ионова, В. Л. Газе, Е.И. Некрасов// Зерновое хозяйство России. – 2013(27). – С. 19–22.

9. Орлюк, А. П. Генетичні маркери пшениці / А.П. Орлюк, О.М. Гончар, Л.О. Усик. – Київ, 2006. – 144 с.

10. ІА «АПК-Інформ» Електронна сторінка׃ Agromage.com-2000-2015. С.-х. отраслевой сервер.

11. Методика проведення експертизи та державного випробування сортів рослин зернових, круп’яних та зернобобових культур// Охорона прав на сорти рослин. – К., 2003. – №2. – Ч. 3. – С. 6–19, 191–204.

12. Жученко А. А. Адаптивная система селекции – важнейший фактор интенсификации растениеводства в ХХІ веке / А. А. Жученко // Вестник семеноводства в СНГ, 2001. – С. 5-7.

13. Литвиненко М.А. Сильні та екстрасильні сорти пшениці / М.А. Литвиненко, С.П. Лифенко, Є.А. Голуб // Насінництво. – 2014. – №8. – С. 1-5.

PDF icon ulich_tkachik.pdf347.5 КБ