Ви є тут
Дендрофлора ботанічного саду БНАУ та перспективи її збагачення у зв'язку із розвитком території як об’єкта природно-заповідного фонду
Показано, що дендрофлора ботанічного саду БНАУ є основою для забезпечення практичної підготовки студентів спеціальностей 206 – Садово-паркове господарство та 205 – Лісове господарство, а також для проведення наукових досліджень з питань дендрології, інтродукції декоративних рослин та розроблення практичних рекомендацій зі створення садово-паркових об’єктів в умовах Лісостепу України. Проаналізовано історію створення ботанічних садів України при навчальних закладах, їх значення для розвитку ботанічної науки та пізнавальне значення для підготовки фахівців природничих спеціальностей, а також їх сучасну естетичну, просвітницьку і природоохоронну роль. Висвітлено історію становлення біостаціонару (ботанічного саду) БНАУ та формування його колекцій. Проаналізовано таксономічний склад, життєві форми, походження та декоративні якості деревних рослин, що зростають у ботанічному саду БНАУ.
Встановлено, що на сьогодні у дендроколекції ботанічного саду БНАУ зростає 1471 од. дерев, кущів і ліан, які віднесені до 211 таксонів, що належать до двох відділів – Pinophyta та Magnoliophyta, 8 підкласів, 27 порядків, 35 родин, 68 родів. Голонасінні представлені одним класом, 3 порядками, 3 родинами, 10 родами, 23 видами і 16 культиварами. З відділу Pinophyta найбільшу кількість видів (13) та культиварів (19) об’єднує родина Cupresaceae F. Neger, на другому місці родина Pіnаceae – 13 видів і 6 культиварів. Із відділу Magnoliophyta найбільшою кількістю таксонів представлена родина Rosaceae – 15 родів, 31 вид, 2 декоративні форми і 16 культиварів. Друге місце за представництвом родів займає родина Fabaceae Lindl., що в насадженнях ботанічного саду представлена видами з 5 родів.
Розкрито перспективи збагачення колекцій деревних рослин із врахуванням реорганізації біостаціонару у ботанічному саду БНАУ та розвитком його території як об’єкта природно-заповідного фонду, що передбачає подальше розширення колекцій деревних рослин відділів Pinophyta та Magnoliophyta, зокрема представників родин, які відсутні в колекції на сьогодні, а також – високодекоративних видів і культиварів, перспективних у сучасному озелененні. Запропоновано основний принцип організації наявної і нової території ботанічного саду – це формування колекцій за систематичним принципом, що дозволить використати наявні насадження як основу та доповнити їх новими таксонами.
Ключові слова: ботанічний сад, вид, дерево, життєва форма, життєздатність, колекція, кущ, культивар, таксон.
Долучення | Розмір |
---|---|
marchenko_rogovskiy_2_2022.pdf | 740.52 КБ |