Ви є тут

Причини зниження урожайності польових культур на фоні плоскорізного основного обробітку ґрунту

Метою досліджень було на основі огляду літератури і власних дослідів, проведених на чорноземі опідзоленому у п’ятипільній сівозміні соя – ріпак ярий – пшениця яра – льон олійний – ячмінь ярий, виявити причину зниження продуктивності посівів вирощуваних у дослідах культур за заміни в системі основного обробітку полицевої оранки плоскорізним розпушуванням на відповідні глибини. За даними літератури середня з 15 культур їх урожайність від такої заміни знижувалась на 9,0 %, і в досліді в середньому у сівозміні – на таку саму величину. Зменшитись на таку величину урожайність вирощуваних в різних дослідах культур на фоні плоскорізного розпушування замість полицевої оранки через погіршення фізичного стану ґрунту не могло за відсутності такого погіршення, коли в 15 дослідах щільність орного шару різних ґрунтів змінювалась лише на 0,7 % і структурність – на 0,1 %, а в досліді – відповідно на 2,1 і 1,4 % (в бік покращення). На 1,9 % в досліді також знижувалась від використання замість зяблевої оранки плоскорізного обробітку ґрунту і загальна пористість орного шару ґрунту, однак і вона істотно знизити урожайність ярих культур не могла. Зміни водного режиму, пов’язані зі зміною способу основного обробітку ґрунту, також не могли негативно проявитись на рівні продуктивності вирощуваних у різних дослідах культур. Крім того, за даними літератури лише у п’яти публікаціях з 15 запаси доступної вологи в кореневмісному шарі від заміни полицевого обробітку безполицевим розпушуванням знижувались на 0,7–17,0 %, а в решти 10 вони залишались без зміни або помітно збільшувались. Отже, у дослідах запаси доступної для рослин ґрунтової вологи за плоскорізного розпушування були на 1,7 % більшими порівняно з полицевою оранкою. У досліді перевага плоскорізного розпушування над оранкою за запасами доступної вологи в метровому шарі ґрунту на середину і кінець вегетації ярих культур збільшувалась відповідно до 6,1 і 6,4 %, однак середня продуктивність посівів у сівозміні значно (на 9,0 %) нижчою була саме за плоскорізного основного зяблевого обробітку. Це могло бути спричинено майже на третину (на 27–31 %) вищою забур’яненістю посівів культур 5-пільної сівозміни на фоні плоскорізного основного обробітку ґрунту.

Ключові слова: п’ятипільна сівозміна, фізичний стан ґрунту, запаси доступної вологи, забур’яненість посівів, урожайність культур.

 

Посилання: 
1. Антипова Л.К. Наукові основи та агротехнічні заходи вирощування люцерни на насіння в південному Степу України: автореф. дис. … д-ра с.-г. наук. Херсон, 2010. 40 с.
2. Бойчук О.В. Вплив обробітку ґрунту на його родючість та продуктивність коротко ротаційної плодозмінної сівозміни Правобережного Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Київ, 2015. 23 с.
3. Борис Н.Є. Продуктивність кукурудзи за різних способів основного обробітку ґрунту та сівби в коротко ротаційній сівозміні Правобережного Лісостепу: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Чабани, 2017. 21 с.
4. Будьонний Ю.В., Шевченко М.В. Вплив довготривалого застосування різних способів основного обробітку ґрунту на зміну забур’яненості та урожайності культур ланки сівозміни. Забур’яненість посівів та засоби її зниження. Київ, 2002. С. 7–11.
5. Вахній С.П., Скалига О.С. Зміна агрофізичних властивостей ґрунту й урожайності зерна ячменю залежно від систем обробітку ґрунту у плодозмінній сівозміні центрального Лісостепу України. Наук. пр. Полтавської ДАА. Ч. (23). Полтава, 2005. С. 167–170.
6. Івакін О.В. Ефективність систем обробітку ґрунту та гербіцидів у польовій сівозміні східної частини Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Дніпропетровськ, 2012. 20 с.
7. Кирилюк В.П. Ефективність систем обробітку чорноземів опідзолених у ланці зерно-просапної сівозміни Правобережного Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Київ, 2003. 21 с.
8. Литвиненко І.В. Відтворення родючості ґрунту в агроценозі кукурудзи за екологізації землеробства в Правобережному Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Київ, 2012. 20 с.
9. Малієнко А.М., Борис Н.Є. Вплив способів основного обробітку і побічної продукції попередника на щільність складення ґрунту в сівозміні. Зб. наук. пр. Уманського НУС. Ч. 1. Вип. 89. Умань, 2016. С. 113–125.
10. Малярчук М.П. Агроекологічне обґрунтування основного обробітку ґрунту в сівозмінах на меліорованих землях південного Степу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Київ, 2005. 40 с.
11. Масик І.М. Механічні та біологічні заходи зниження потенційної забур’яненості ріллі в умовах Лівобережного Лісостепу України: атореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Київ, 2009. 20 с.
12. Агрофізичне обґрунтування способів основного обробітку ґрунту під цукрові буряки в умовах Правобережного Лісостепу України / Мірошник І.А. та ін. Вісник аграрної науки Причорномор’я. Спец. вип. 3 (23). 3:1. Миколаїв, 2003. С. 223–228.
13. Найдьонова В.О. Вплив основного обробітку ґрунту та інокуляції насіння на продуктивність сої на зрошуваних землях Півдня України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Херсон, 2016. 20 с.
14. Павліченко А.А. Продуктивність плодозмінної сівозміни залежно від систем основного обробітку ґрунту та удобрення у Правобережному Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Умань, 2019. 23 с.
15. Панченко О.Б. Відтворення родючості чорнозему типового залежно від систем основного обробітку ґрунту і удобрення в зерно просапній сівозміні Правобережного Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Київ, 2016. 22 с.
16. Пилипенко С.О. Вплив різних способів основного обробітку ґрунту на продуктивність цукрових буряків в Лівобережному Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Дніпропетровськ, 2008. 20 с.
17. Ременюк Ю.О. Продуктивність ланки сівозміни за різних обробітків ґрунту в умовах північного Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Київ, 2009. 22 с.
18. Скалига О.С. Продуктивність плодозмінної сівозміни залежно від систем основного обробітку ґрунту та рівнів удобрення в центральному Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Дніпропетровськ, 2008. 19 с.
19. Ямковий В.Ю. Мінімалізація системи основного обробітку ґрунту під пшеницю озиму в Правобережному Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Київ, 2010. 20 с.
20. Ятчук В.Я. Вплив основного обробітку сірого лісового ґрунту на його родючість та продуктивність культур сівозміни у Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Чабани, 2010. 20 с.
21. Салихов А.С., Кадыров М.Д. Способы основной обработки почвы и урожайность яровых зерновых культур. Земледелие. 2004. № 4. С. 12–13.
22. Перчук В.В. Взаємодія рослин кукурудзи з бур’янами при застосуванні різних видів сидератів та систем основного обробітку грунту в Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Київ, 2008. 20 с.
23. Бережняк Є.М. Протиерозійна стійкість чорноземів типових Правобережного Лісостепу за різних агротехнічних заходів: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Київ, 2007. 20 с.
24. Яценко С.В. Вплив ґрунтозахисних технологій на протиерозійну стійкість та родючість чорнозему типового сильно змитого: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Київ, 2008. 22 с.
25. Оленюк А.М. Обробіток ґрунту, удобрення й догляд за посівами цукрових буряків з елементами біологізації землеробства в Південно-західному Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Дніпропетровськ, 2009. 20 с.
26. Тарасенко Г.О. Вплив основного обробітку ґрунту в чистому пару на продуктивність озимої пшениці: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук. Дніпропетровськ, 2007. 20 с.
27. Черячукін М.І. Наукове обґрунтування та розроблення заходів основного обробітку ґрунту в зональних системах землеробства Правобережного степу України: автореф. дис. ... д-ра. с.-г. наук. Київ, 2016. 51 с.

 

Завантажити статью: 
ДолученняРозмір
PDF icon eshenko_1_2021.pdf476.6 КБ