Ви є тут
Значення генетичних і біологічних особливостей рослин у формуванні урожаю буряків цукрових за різних строків сівби
У статті вивчали питання впливу строків сівби різних біологічних форм буряків цукрових на продуктивність коренеплодів у конкретних ґрунтовокліматичних умовах. Показано вплив строків сівби на проростання насіння, динаміку утворення та засихання листків буряків цукрових, кількість функціонуючих листків під час вегетації, а також динаміку наростання площі листкової поверхні буряків цукрових залежно від сортових особливостей і строків сівби.
Як нестача, так і надлишок певного чинника негативно впливає на продуктивність рослин. Тому під час розробки агротехніки вирощування культури важливо враховувати строки сівби, специфіку дії мінеральних добрив, генетичні властивості гібридів, кліматичні і погодні умови, ґрунти, стани органогенезу, фази і міжфазні періоди росту та розвитку рослин.
Оперативне управління процесом формування урожаю, враховуючи сортові особливості, протягом вегетаційного періоду через добір відповідних агротехнічних заходів і строків їх виконання необхідно проводити з урахуванням стану посівів і метереологічних умов. Науковою основою для агротехнічних заходів є теорія про динаміку формування урожаю.
Встановлено, що за ранніх строків сівби запаси продуктивної вологи і поживних речовин у ґрунті в першу половину вегетації більші, ніж за пізніх, що забезпечує швидкий розвиток кореневої системи, наростання листкової поверхні, збільшення маси коренеплодів і накопичення в них цукру. Найвищий урожай коренеплодів і вихід цукру з гектара отриманий за сівби триплоїдного гібрида Охтирський і диплоїдного гібрида ІЦБ 0902 за перших строків сівби. Сівба буряків на п’ять діб пізніше зменшила урожайність на 3,8 т/га і цукристість – на 0,1 %. Пізні строки сівби різко знизили урожай і цукристість коренеплодів.
Ключові слова: буряк цукровий, схожість, урожайність, однонасінність, цукристість, збір цукру.
Долучення | Розмір |
---|---|
hlevaskiy_2_2022.pdf | 455.06 КБ |