Ви є тут
Закономірності накопичення 137Cs у надземних та підземних органах повітряно-водяних рослин водойм Полісся та Лісостепу України
Метою дослідження було встановлення закономірностей накопичення 137Cs у надземних та підземних органах повітряно-водяних рослин у різнотипних водоймах Полісся та Лісостепу України, які розташовані на територіях різного ступеня радіонуклідного забруднення. Дослідження виконували у 2014–2018 рр. Вищі водяні рослини відбирали в евтрофних, оліготрофних та дистрофних водоймах – великих і малих водосховищах, озерах і ставках різного призначення. Водойми розташовані на територіях, які за щільністю забруднення 137Cs вважаються умовно чистими, або належать до зон посиленого радіоекологічного контролю, гарантованого добровільного відселення, безумовного (гарантованого) відселення та зони відчуження. Об’єктами досліджень були 8 видів повітряно-водяних рослин, які широко розповсюджені у прісних водоймах Полісся та Лісостепу України. Питомий вміст 137Cs у надземних органах, кореневищах і коренях рослин визначали загальноприйнятими гамма-спектрометричними методами. Аналіз отриманих даних довів загальну, характерну для рослин з усіх досліджених водойм закономірність – рівні вмісту 137Cs у надземних органах і кореневищах рослин здебільшого достовірно не різнилися, а у ґрунтових коренях були значно вищими. Питома активність 137Cs у ґрунтових коренях Phragmites australis перевищувала його активність у надземних органах у 6–25, Tуpha angustifolia – у 5–20, Glyceria maxima – у 7–10, Scirpus lacustris – у 4–9, Alisma plantago-aguatica – у 3, Sagittaria saggitifolia – у 2, Butomus umbellatus – у 3, Iris pseudacorus – у 4 рази. Рівні вмісту 137Cs в надземних органах та кореневищах у більшості досліджених рослин достовірно не різнилися. Результати дослідження надалі дадуть змогу оцінити внесок повітряно-водяних рослин у формування радіонуклідного забруднення донних відкладень та вдосконалити уявлення про значення вищих водяних рослин у процесах міграції та перерозподілу радіоактивних елементів у водних екосистемах. Виявлені закономірності формування рівнів вмісту 137Cs у підземних органах рослин необхідно враховувати під час визначення дози опромінення рослин у забруднених радіонуклідами водоймах.
Ключові слова: повітряно-водяні рослини, надземні органи, підземні органи, корені, кореневища, 137Cs, водосховища, озера, ставки.
Долучення | Розмір |
---|---|
volkova_1_2021.pdf | 446.22 КБ |