Вплив способів вирощування насіння триплоїдного ЧС гібрида буряків цукрових на посівні якості насіння та продуктивні властивості фабричних коренеплодів

У статті вивчали вдосконалення способів співвідношення розміщення чоловічостерильного компонента та запилювача за вирощування гібридного насіння буряків цукрових, та їх вплив на продуктивність коренеплодів. Правильно підібране співвідношення компонентів за вирощування насіння чоловічостерильних гібридів дає змогу уникнути низки негативних явищ у насінництві, зокрема низького ефекту гетерозису, ступеня роздільноплідності та незадовільної якості насіння. Висока якість насіннєвого матеріалу залежить від вибору чоловічостерильного компонента і запилювача, які мають характеризуватися високою продуктивністю та комбінаційною здатністю і, звичайно, ефективним способом вирощування, раціональним співвідношенням компонентів та розміщенням їх на ділянці. Дослідженнями встановлено, що за правильного підбору чоловічостерильного компонента і запилювача можна ефективніше і раціональніше використати площу поля. Так, урожайність насіння з загальної і облікової площі має рівні показники. Встановлено також, що найвищу урожайність насіння спостерігали у варіантах, де використовували суміш компонентів схрещування. За такої схеми максимально використовувалась плантація, однак є значний недолік – неможливо уникнути змішування чоловічостерильного компонента і запилювача під час очищення насіння. За розміщення рослин смугами найвищу урожайність з облікової плантації спостерігали у співвідношенні компонентів 6:2, а найменшу за 10:2. Збільшуючи кількість рядків чоловічостерильного компонента з 6:2 до 10:2, схожість насіння суттєво знижується. Вищу продуктивність коренеплодів отримано від сівби насінням, яке вирощували сумішшю компонентів схрещування, ніж за вирощування його смугами.

Ключові слова: насіння, буряки цукрові, компоненти схрещування, триплоїдний гібрид, схема садіння, схожість, урожайність, однонасінність, цукристість, збір цукру.

1. Ч. Дарвін. Походження видів. К., 1949. С. 56–59.
2. Роїк М.В., Чередничок О.І. Методика оцінки і доборів за цитологічними та цитоембріологічними тестами в селекційному процесі для покращання біологічної якості насіння цукрових буряків. Наукові праці Інституту цукрових буряків. К.: Поліграфконсалтинг, 2005. Вип. 8. С. 178–189.
3. Роїк М.В., Гізбуллін Н.Г. Нові гібриди цукрових буряків та система їх насінництва. Насінництво: теорія і практика технологій вирощування та оздоровлення насіння та садивного матеріалу, конкуренто-здатних в умовах Європейського ринку. Збірник наукових праць Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України. Сімферополь: Аріал. 2012. Вип. 16. С. 19–21.
4. Доронін В А., Бусол В.А., Бєлік Я.В. Вплив заходів передпосівного оброблення на біологічні властивості насіння цукрового буряка Насінництво: теорія і практика технологій вирощування та оздоровлення насіння та садивного матеріалу, конкурентоздатних в умовах Європейського ринку. Збірник наукових праць Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України. Сімферополь: Аріал. 2012. Вип. 16. С. 110–112.
5. Корнєєва М.О., Власюк М.В., Опанасенко Т.Г. Комбінаційна здатність за схожістю насіння запилювачів при створенні ЧС гібридів цукрових буряків. Цукрові буряки. 2005. № 4. С. 13–15.
6. Корнєєва М.О., Ненька О.В. Генетичеий аналіз ліній запилювачів цукрового буряка уманської селекції за енергією проростання насіння. Наукові праці Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків. Сімферополь: ВД «Аріал», 2012. Вип. 16. С. 113–118.
7. Глеваський В.І., Рибак В.О., Шаповаленко Р.М. Взаємозв’язок між розміром насіння і продуктивністю буряків цукрових. Агробіологія: зб. наук. праць. БНАУ. Біла Церква. 2017. С. 71–76.
8. Гражданкін О. Нові можливості з насінням цукрових буряків від компанії Beta seed. Пропозиція. 2015. № 2. С. 68–69.
9. Балагура О.В. Продуктивність посівів цукрових буряків залежно від генотипу і строків сівби. Наукові праці Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків. К.: ФОП Корзун Д.Ю., 2014. Вип. 17. Том ІІ. С. 189–192.
10. Вишневська Л.В., Кононенко Л.М., Січкар А.О. Продуктивність гібридів буряку цукрового в умовах правобережного Лісостепу України. Агробіологія: збірник наукових праць. Білоцерків. нац. аграр. ун-т. Біла Церква. 2014. Вип. 1(109). С. 122–126.
11. Гринів С.М. Удосконалення основних агротехнічних прийомів вирощування цукрових буряків сучасних гібридів у лівобережній частині Лісостепу України: автореф. дис. … канд. с.-г. наук: 06.01.09. К., 2010. 20 с.
12. Іваніна В.В. Енергетична ефективність агротехнологій за різних систем удобрення зерно бурякової сівозміни. Цукрові буряки. 2014. №2. С. 15–16.
13. Іоніцой Ю.С. Роль вологозабезпечення в життєздатності гібридів буряків цукрових різного походження. Вісник аграрної науки. 2014. №4. С. 24–28.
14. Карпук Л.М., Кикало М.М. Особливості росту і розвитку біологічних форм цукрових буряків залежно від норм висіву насіння. Агробіологія: збірник наукових праць. Білоцерків. нац. аграр. унт. Біла Церква, 2014. Вип. 1(109). С. 44–47.
15. Корнєєва М.О., Мельник Я.А., Навроцька Е.Е. Успадкування вмісту натрію як елемента технологічної якості коренеплодів у топкросних ЧС гібридів цукрового буряку. Збірник наукових праць Уманського національного університету садівництва. Агрономія. 2012. Випуск 78. Частина 1. С. 75–84.
16. Максимович В. Технології вирощування цукрових буряків. Київ: ТОВ Сингента, 2014. 100 с.
17. Маслак О., Ільченко О. Економіка цукрових буряків в Україні. Пропозиція. 2015. №6. С. 32–36.
18. Островський Л.Л. Продуктивнісь гібридів цукрових буряків української селекції. Агроном. 2012. №4. С. 110–116.
19. Bischoff J. Verfahren der Bodenbearbeitund zu Zuckerruben im Vergleich. Zuckerrube. 2013. № 4. С. 30–33.
20. Nelles F. Was leisten Nematodenresistenz und-toleranz bei Zuckerruben-sorten? Zuckerrube. 2013. № 4. С. 48–49.

PDF icon glevaskiy_2022-1-79-84.pdf417.92 КБ