ПІДБІР КОЛЕКЦІЙНИХ ЗРАЗКІВ ДИНІ МЕТОДОМ БАГАТОМІРНОЇ СТАТИСТИКИ ЗА ВИРОЩУВАННЯ В ПЛІВКОВИХ ТЕПЛИЦЯХ НА СОНЯЧНОМУ ОБІГРІВІ

Вивчення 18 сортів і гібридів дині в багатомірному просторі за 13 ознаками в плівковій теплиці на сонячному обігріві дало змогу класифікувати їх на шість кластерів. Сорти розділені на близькі між собою групи. Отже, все різноманіття сортів і гібридів дині в плівковій теплиці на сонячному обігріві представляють шість найбільш типових представників. Це є п’ять сортів – Бухарка (походить з Росії), Чайка (створений в Інституті овочівництва і баштанництва), Фортуна, Ольвія, Гопринка (Інститут південного овочівництва і баштанництва, а нині Південна державна дослідна станція Інституту водних проблем і меліорації) та один гібрид – Імперіал F1 (походить з Нідерландів). Дослідження проводили в 2008-2010 рр. на Київській дослідній станції Інституту овочівництва і баштанництва.

Ключові слова: диня, плівкова теплиця, сонячний обігрів, гібрид, сорт, кластер, Евклідова відстань.

1. Каталог сортів рослин, придатний для поширення в Україні у 2006 році / [підгот. В. В. Волкодав та ін.]. – К.: Алефа, 2006. – 355 с.
  2. Кількість нітратів у ранніх кавунах і динях не перевищує норму [Електронний ресурс] // Сільські новини. – 2012. – № 13 (941). – Режим доступу: http://silskinovyny.com.
  3. Книга-каталог. Сорти і гібриди баштанних культур / [відп. за вип. О. Д. Вітанов]. – Харків : ІОБ УААН, 2003. – 176 с.
  4. Кубрак С. М. Удосконалення елементів технології вирощування дині в плівковій теплиці на сонячному обігріві: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. с.-г. наук : спец. 06.01.06 “Овочівництво” / С. М. Кубрак. – Київ, 2008. – 21 с.
  5. Методика державного сортовипробування сільськогосподарських культур (картопля, овочеві та баштанні культури) / [під ред. В. В. Волкодава]. – К.: Алефа, 2001. – Вип. 4. – 101 с.
  6. Методика дослідної справи в овочівництві і баштанництві / [за ред. Г. Л. Бондаренка, К. І. Яковенка]. – Харків: Основа, 2001. – 370 с.
  7. Методика опытного дела в овощеводстве и бахчеводстве / [под ред. В. Ф. Белика]. – М.: Агропромиздат, 1992. – 319 с.
  8. Митна статистика зовнішньої торгівлі України: щоквартал. бюлетень. – К., 2012. – І кв. – С. 44.
  9. Сич З. Д. Методические рекомендации по статистической оценке селекционного материала овощных и бахчевых культур / З. Д. Сич. – Харьков: ИОБ УААН, 1993. – 72 с.
  10. Теплиці і парники. Агротехнічні рекомендації та опис технології вирощування овочів та ягід / [под ред. Ю. В. Русакова]. – Донецк: ТОВ ВКФ “ БАО ”, 2005. – 128 с.
  11. Шульгина Л. М. Справочник огородника / Шульгина Л. М. – Харьков: Фолио, 2006. – 350 с.

PDF icon kubrak_10_2013.pdf241.72 КБ