ОСОБЛИВОСТІ СЕЛЕКЦІЇ ТЮТЮНУ НА ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТУ ГЕТЕРОЗИСУ

При створенні нових гібридів вагомого значення набуває вдалий добір батьківських форм. Відомо, що гетерозис найбільшою мірою проявляється у першому поколінні, а в наступних – простежується тенденція до його затухання. Але не у всіх гібридних комбінаціях спостерігається бажаний ефект. Це зумовлено добором зразків використаних при схрещуванні. У статті наведено проблеми селекції тютюну на закріплення гетерозису, аналіз сортів власної та зарубіжної селекції шляхом залучення їх у діалельне схрещування та виділення гібридів першого покоління з високим ефектом гетерозису з метою подальшого закріплення його через апоміксис. Встановлені морфобіологічні ознаки сортів тютюну різного еколого-географічного походження, виділені джерела та донори цінних ознак для використання в селекції; виявлені закономірності успадкування деяких господарсько важливих ознак у гібридів.

Ключові слова: тютюн, сорти, діалельне схрещування, гібриди, гетерозис.

1. Савіна О.І. Теоретичні і практичні аспекти формування високого потенціалу продуктивності сортів тютюну / О.І. Савіна,   В.К.  Чопик  // Науковий вісник національного аграрного університету. – 2003. – Вип.63. – С. 56-61.
  2. Савіна О.І. Абіотичні фактори як чинник формування продуктивності тютюну / О.І. Савіна, В.І. Пащенко, В.К. Чопик  // Вісник аграрної науки. – 2002. – №1. – С.33-35.
  3. Селекційна цінність вихідного матеріалу тютюну за ознаками сигарної придатності / Савіна О.І., Матієга О.О. Шейдик К.А., Корсак В.В. та ін. // Проблеми агропромислового комплексу Карпат: Міжвідомчий тематичний науковий збірник. – Вип. 19. – В. Бакта, 2011. – С. 114-120.
  4. Селекційна цінність вихідного матеріалу тютюну за основними ознаками / Савіна О.І., Матієга О.О, Шейдик К.А. та ін. // Вісник аграрної науки. – Вип. 9. – Київ, 2011. – С. 34-36.
  5. Формування навчальної колекції тютюну і махорки / О.І. Савіна, К.А. Шейдик, О.О. Матієга, В.В. Корсак // Генетичні ресурси рослин: науково-методичний збірних Інституту рослинництва ім. Юр’єва. – Вип.8. – Харків, 2010. – С. 82-86.
PDF icon gludzik_1_2014.pdf694.46 КБ