ОСОБЛИВОСТІ РОЗЩЕПЛЕННЯ АПОМІКТІВ ТЮТЮНУ А1

Розкрито особливості одержання апоміктів та їх розщеплення у першому поколінні. На основі діалельних схрещувань одержано 36 комбінацій. Доведено, що кожна гібридна комбінація має свою специфіку розщеплення і відсутня якась закономірність прояву, як це відмічається у другому гібридному поколінні. Таким чином виділено кращі гібридні комбінації Берлей 9/10/Спектр/N.alata, Спектр/Берлей 9/10/N.alata та Жовтолистний 36/Берлей 9/10/N.alata, які характеризувались високим відсотком апоміктів та аномальних мутаційних проявів морфологічних ознак, що послужило розширенню вихідного матеріалу для селекції тютюну через закріплення цих відхилень апоміксисом.

Ключові слова: тютюн, сорти, апоміксис, розщеплення, закріплення гетерозису.

1. Сарычев Ю.Ф. Новый способ получения индуцированного диплоидного апомиксиса у табака / Юрий Федорович Сарычев // Генетика. 1986. №7. С.1138-1142.

2. Савіна О.І. Апоміксис у селекції тютюну на закріплення гетерозису / О.І. Савіна // Вісник аграрної науки. 2004. №1. С.47-50.

3. Глюдзик М.Ю. Розширення можливостей використання апоміксису в селекції та насінництві тютюну / М.Ю. Глюдзик, О.І. Савіна // Збірник наукових праць «Новітні технології вирощування сільськогосподарських культур». – Київ, 2012. – Вип.14. – С. 411-415.

4. Розширення потенціалу селекційного матеріалу тютюну із застосуванням апоміксису / [О.І. Савіна, К. Шейдик, В. Корсак, О. Матієга] // Зб. наук. праць Національного наукового центру «Інститут землеробства НААНУ». Вип. 3. Чабани, 2009. С. 143-154.

5. Савіна О.І. Апоміксис у тютюну / О.І. Савіна, М.В. Роїк, С.П. Белогородська-Чередничок // Вісник аграрної науки. 2002. №9. С. 40-43.

6. Савіна О.І. Редукція квіток у тютюну при апоміксисі / О.І. Савіна, М.В. Роїк, С.П. Белогородська-Череднічок // Вісник аграрної науки. – 2003. №5. – С. 40-42.

PDF icon savina_2_2014.pdf237.79 КБ