КОМБІНАЦІЙНА ЗДАТНІСТЬ, УСПАДКУВАННЯ ТА ТРАНСГРЕСИВНА МІНЛИВІСТЬ У ГІБРИДІВ ЯЧМЕНЮ ЯРОГО ЗА МАСОЮ ЗЕРНА З РОСЛИНИ

Наведено результати системної оцінки топкросних гібридів ячменю ярого у контрастні за погодними умовами роки. Визначено ефекти загальної та варіансу специфічної комбінаційної здатності, ступінь фенотипового домінування, рівень істинного гетерозису та ступінь і частоту трансгресії за масою зерна з рослини. Виділено джерела високої комбінаційної здатності за цією ознакою – Barke, Sebastian, Сонцедар та Оболонь. Створено нові гібридні комбінації з підвищеним рівнем трансгресій – Barke / Сонцедар, Sebastian / Юкатан, Hanka / Оболонь, Sebastian / Сонцедар, Ria / Оболонь та Scarlett / Сонцедар.

Ключові слова: ячмінь ярий, гібриди, маса зерна з рослини, комбінаційна здатність, ступінь фенотипового домінування, гетерозис, трансгресія.

1. Гудзенко В. М. Вихідний матеріал для селекції ячменю ярого на продуктивність та адаптивність у Лісостепу України: авторефер. дис… кандидата с.-г. наук / В. М. Гудзенко. – Київ, 2012. – 24 с.

2. Генетика макропризнаков и селекционно-ориентированные анализы в селекции растений. Учебное пособие / [П. П. Литун, В. П. Коломацкая, А. А. Белкин, А. А. Садовой] – Харьков, 2004. – 134 с.

3. Козаченко М. Р. Селекційно-генетичні особливості форм ярого ячменю з різним розвитком остюковості / М. Р. Козаченко, Н. В. Іванова, Н. І. Васько // Селекція і насінництво. – 2007. – Вип. 94. – С. 87- 97.

4. Кныш А. И. Сравнительная оценка методов изучения общей комбинационной способности сортов озимой мягкой пшеницы по урожайности / А. И. Кныш, И. М. Норик // Селекция и семеноводство. – К.: Урожай, 1974. – Вып. 26. – С. 3-14.

5. Городов В. Т. Создание исходного материала при селекции ячменя на продуктивность в условиях ЦЧП: автореф. дисс... канд. с.-х. наук / В. Т. Городов. – Харьков, 1986. – 17 с.

6. Кулька Л. С. Создание исходного материала для селекции ярового ячменя в условиях западной Лесостепи УССР: автореф. дисс… канд. с.-х. наук / Л. С. Кулька. – Одесса, 1984. – 22 с.

7. Kuczynska А. Methods to predict transgressive segregation in barley and other self-pollinated crops / A. Kuczynska, M. Surma, T. Adamski // J. Appl. Genet. – 2007. – V. 48, № 4. – P.  321-328.

8. Методические рекомендации по применению математических методов для анализа экспериментальных данных по изучению комбинационной способности.– Харьков, 1980. – 75 с.

9. Beil G. M. Inheritance of quantitative characters in grain Sorghun / G. M. Beil, R. E. Atkins // Jowa State Journal of Science. – 1965. – Vol. 39, № 3. – Р. 139–158.

10. Воскресенская Г. С. Трангрессия признаков Brassica и методика количественного учёта этого явления / Г. С. Воскресенская, В. И. Шпота // Доклады ВАСХНИЛ. – 1967. – № 7. − С. 18-20.

11. Жученко А. А. Экологическая генетика культурных растений (адаптация, рекомбиногенез, агробиоценоз) / А. А. Жученко. – Кишинев: Штиинца, 1980. – 588 с.

PDF icon vasulkivskiy_gudzenko_10_2013.pdf255.26 КБ