ХАРАКТЕРИСТИКА НОВОСТВОРЕНОГО СЕЛЕКЦІЙНОГО МАТЕРІАЛУ ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ З ПІДВИЩЕНОЮ СТІЙКІСТЮ ДО ФІТОПАТОГЕНІВ

Наведено результати досліджень за напрямом створення вихідного матеріалу пшениці озимої, стійкого до листкових хвороб та твердої сажки. Показана ефективність використання методу внутрішньовидової гібридизації з залученням зразків світової колекції, джерел стійкості наукових установ країни з наступним добором стійких генотипів на інфекційних фонах. Створено лінії з комплексною стійкістю до листкових хвороб, високою продуктивністю, якістю зерна, підвищеною посухостійкістю та зимо-морозостійкістю.

Ключові слова: пшениця озима, інфекційний фон, стійкість, джерела, гібриди, лінії, хвороби, урожайність.

1. Оптимізація інтегрованого захисту польових культур (довідник) / За ред. В. В. Кириченка. – Харків, 2006. – С. 3-6.
  2. Литвиненко М.А. Результати селекції сортів озимої м'якої і твердої пшениці на підвищення продуктивності та адаптивного потенціалу в селекційно-генетичному інституті / М.А. Литвиненко // Селекція і насінництво: міжвід. темат. наук. зб. – Х., 2006. – Вип. 93. – С. 9-20.
  3. Кривченко В.И. Изучение головнеустойчивости зерновых колосовых культур: метод. указ. / В.И. Кривченко, Д.В. Мягкова. – Л., 1987. – 110 с.
  4. Волкодав В. Методика державного сортовипробування сільськогосподарських культур / В.В. Волкодав, А.В. Андру-щенко, А. В. Пількевич. – К., 2000. – 100 с.
  5. Лелли Я. Селекция пшеницы: Теория и практика / Я. Лелли; перев. с англ. Н.Б. Ронис. – М.: Колос, 1984. – 384 с.
  6. Гешеле Э.Э. Методическое руководство по фитопатологической оценке зерновых культур / Э.Э. Гешеле // ВСГИ. – Одесса, 1971. – 180 с.
  7. Доспехов Б. А. Методика полевого опыта / Б. А. Доспехов. – М.: Агропромиздат, 1985. – 351 с.
  8. Методологія оцінювання стійкості сортів пшениці проти шкідників і збудників хвороб / С.О. Трибель, М.В. Гетьман, О.О. Стригун [та ін.]; за ред. С. О. Трибеля. – К.: Колобіг, 2010. – 392 с.

PDF icon zvuagin_11_2013.pdf325.46 КБ