EXOGENOUS PHYTOHORMONES INFLUENCE ON THE BLACKBERRY (RUBUS FRUTICOSUS L.) REGENERATES DEVELOPMENT AND TOOLS OF THEIR CONTAMINATION REDUCTION IN POSTASEPTIC CULTURE

Досліджували вплив екзогенних фітогормонів на морфогенез та постасептичну адаптацію регенерантів ожини (Rubus fruticosus L.). Встановлено, що підвищений вміст ауксину у живильному середовищі в культурі in vitro сприяє приживленню регенерантів у постасептичних умовах, тоді як за підвищеного вмісту синтетичних цитокінінів регенераційна здатність рослин знижувалась. Застосування гібереліну та цитокініну при культивуванні рослин за умов ex vitro також знижує їх приживання,
а внесення екзогенного ауксину значно підвищує показники регенерації. Контамінація регенерантів ожини у постасептичних умовах спричиняє загибель їх значної кількості. Ефективним заходом захисту є використання препарату Превікур Енерджі у дозі 1,5 г/л та розробка заходів щодо контролювання вологості повітря в культурі ex vitro.

Ключові слова: постасептична адаптація, ризогенез, фітогормони, контамінування ex vitro.

1. Kumar K. Morphophysiologicals problems in acclimatization of micropropagated plants in - ex vitro conditions-A Reviews / K. Kumar, I.U. Rao // J.Ornamental and Horticultural Plants. – 2012. – №2. – Р. 271-283.
  2.  Benson E.E. In vitro plant recalcitrance: An introduction / Erica E. Benson // In Vitro Cell. Dev. Biol. Plant. – 2000. – V.6. – P. 141–148.
  3. Кушнір Г.П. Мікроклональне розмноження рослин / Г.П. Кушнір, В.В. Сарнацька. – К.: Наукова думка, 2005. – 267 с.
  4. Мацкевич В.В. Прояв онтогенетичної різноякісності та особливості впливу вірусної інфекції на ріст, розвиток і продуктивність рослин картоплі/ В.В. Мацкевич, В.С. Різник, О.П. Таран // Картоплярство. – 2000. – Вип. 30. – C. 176-184.
  5. Зеленина Г. А. Морфогенез в культуре in vitro сегментов стебля и клональное микроразмножение Arnica chamissonis Less. ssp. foliosa (Nutt.) Maguire: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. біол. наук за спеціальністю 03.00.20 – біотехнологія / Г.А. Зеленина. – Ялта, 2007.
  6.  Зеленіна Г.А. Мікроклональне розмноження та особливості водного обміну регенерантів Arnica foliosa / Г.А. Зеленіна // Вісник Одеського національного університету. – 2005. – Т.9. – Вип. 5. – С. 7-11.
  7. Основи біотехнології рослин / В.В. Мацкевич, С.В. Роговський, М.Ю. Власенко, В.М. Черняк. – Біла Церква: БНАУ, 2010. – 156 с.
  8.  Kozai T. Photoautotrophic (sugar-free medium) Micropropation as a New Micropropagation and Transplant Production System / T. Kozai, F. Afreen, M.A. Zobayed. – 2005. – 316 p.
  9. Билай В.И. Микроорганизмы – возбудители болезней растений / Под ред. Билай В. И. – К.: Наукова думка, 1988. – 552 с.
PDF icon taran.pdf281.84 КБ